2024-05-29

Statystyczne podsumowanie rundy w wykonaniu Śląska

Piłkarskie zmagania w 2023 roku zakończone. Po całej rundzie jesiennej (i dwóch spotkaniach „wiosennych”) Śląsk Wrocław ma wiele powodów do radości, a tym głównym jest oczywiście utrzymanie pozycji lidera w PKO BP Ekstraklasie. Tym razem skupimy się jednak na indywidualnych osiągnięciach ekipy Jacka Magiery.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że druga połowa 2023 roku to wspaniały czas dla naszego klubu. Pozycja lidera i druga najwżysza średnia frekwencja w lidze to doprawdy wielkie osiągnięcia, niemniej z pewnością żaden członek drużyny nie zamierza zasiadać na laurach i po przerwie każdy będzie ciężko pracować, by kontynuować ten jakże udany okres. 

Śląsk Wrocław to przede wszystkim niesamowicie zgrany kolektyw, aczkolwiek kilku zawodników wyróżniło się również w statystykach indywidualnych. W takowych rządzi Erik Exposito. Kapitan WKS-u rozgrywa sezon życia i dzięki skuteczności, talentowi, ale i ciężkiej pracy jest liderem w aż pięciu zestawieniach! 

Klasyfikacja strzelców:

1. Erik Exposito (Śląsk) – 14
2. Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia) – 9 
3. Pedro Henrique (Radomiak) – 8
3. Kamil Grosicki (Pogoń) – 8
3. Efthymis Koulouris (Pogoń) – 8

Klasyfikacja kanadyjska (bramki + asysty):

1. Erik Exposito (Śląsk) – 17
2. Kamil Grosicki (Pogoń) – 13
2. Ilja Szkurin (Stal) – 12
4. Pedro Henrique (Radomiak) – 12
5. Kristoffer Velde (Lech) – 11 

Gole oczekiwane: 

1. Erik Exposito (Śląsk) – 9.44
2. Daniel Szczepan (Ruch) – 9.28 
3. Pedro Henrique (Radomiak) – 8.70
4. Efthymis Koulouris (Pogoń) – 8.07
5. Kamil Grosicki (Pogoń) – 7.15

Gole lewą nogą: 

1. Erik Exposito (Śląsk) – 11 
2. Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia) – 9 
3. Daisuke Yokota (Górnik) – 7
4. Josue (Legia) – 6
5. Afimico Pululu (Jagiellonia) – 5

Celne strzały:

1. Erik Exposito (Śląsk) – 29
2. Wahan Biczachczjan (Pogoń) – 22
2. Kamil Grosicki (Pogoń) – 22
4. Efthymis Koulouris (Pogoń) – 21
5. Pedro Henrique (Radomiak) – 20

Hiszpan jednak nie wyróżnia się tylko samymi uderzeniami na bramkę. 27-latek jest zajmuje drugie miejsca w kategoriach: gole głową, pojedynki wygrane, udane dryblingi oraz dryblingi na mecz. W ostatniej z wymienionych zestawień na piątej pozycji znajduje się inny piłkarz Śląska – Mateusz Żukowski

Jeśli chodzi o statystki defensywne, to warto też wspomnieć o Peterze Pokornym, który średnio na mecz notuje 1.85 odbioru, co jest piątym najlepszym indywidualnym wynikiem w całej PKO BP Ekstraklasie. Dobrze to wygląda również w kontekście łącznej liczby odbiorów – Słowak zgromadził ich 28 i znajduje się na ósmej pozycji. 

Rozmawiając o indywidualnych wyróżnieniach, nie sposób nie powiedzieć o Rafale Leszczyńskim, który podobnie jak Exposito, może zaliczyć tę rundę do najlepszej w całej swojej karierze. 31-latek czasem przypomina wręcz mur nie do przebicia, a jego interwencje pomagały drużynie w osiągnieciu założonych celów. Dzięki fantastycznej współpracy z blokiem defensywnym i genialnej formie Rafał może pochwalić się najwyższą liczbą czystych kont w całej lidze oraz szóstą najwyższą liczbą obronionych strzałów – 47. 

Czyste konta:

1. Rafał Leszczyński (Śląsk) – 8
2. Daniel Bielica (Górnik) – 7 
2. Kacper Tobiasz (Legia) – 7
4. Vladan Kovacevic (Raków) – 6
5. Zlatan Alomerovic (Jagiellonia) – 5 

Druga połowa 2023 roku była wręcz fantastyczna zarówno dla zespołu, jak i każdego zawodnika z osobna. Teraz pora na chwilę odpoczynku, ale już 10 stycznia drużyna wraca do ciężkiej pracy.

zrodlo: slaskwroclaw.pl

* wykorzystano statystyki ze strony ekstraklasa.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *