2024-04-17

Marek Świder nowym trenerem przygotowania motorycznego #VolleyWrocław

Miejsce Bartosza Groffika w sztabie szkoleniowym #VolleyWrocław zajmie Marek Świder. 39-letni trener przygotowania motorycznego po raz pierwszy będzie odpowiadał za treningi w klubie siatkarskim. Dotychczas Świder związany był przede wszystkim z dyscypliną sportu, którą sam uprawiał – z piłką nożną.

Marek Świder z pewnością jest znany dolnośląskim kibicom piłki nożnej. Sam uprawiał tę dyscyplinę sportu na pozycji bramkarza, jednak w regionie zasłynął z pracy w charakterze trenera przygotowania motorycznego. „Carles Puyol”, jak nazywali go kibice, jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a pracę w charakterze szkoleniowca rozpoczął z grupami młodzieżowymi Stali Brzeg oraz w Parasolu Wrocław. Z młodzieżą pracował w WKS Śląsku Wrocław już w sezonie 2010/2011, a rok później zdobył z rezerwami pierwszego zespołu Śląska Wrocław brązowy medal Młodej Ekstraklasy. Szeregi ekstraklasowej drużyny Tadeusza Pawłowskiego Świder zasilił w marcu 2014 roku.

Kolejne kluby piłkarskie w trenerskim CV Świdra to m.in.: KGHM Zagłębie Lubin oraz KS Górnik Polkowice, choć szkoleniowiec współpracował też z kilkoma innymi ośrodkami.  Od roku pracuje również z piłkarzami ręcznymi WKS Śląska Wrocław.

Ceniony w środowisku trener przed zatrudnieniem w #VolleyWrocław miał styczność z siatkówką w młodzieżowych zespołach SMS Junior Wrocław oraz SMS Katowice. Sezon w biało-zielonych barwach będzie jednak jego debiutanckim sezonem w roli pełnowymiarowego szkoleniowca przygotowania fizycznego w zespole siatkarskim.

Każdy trener chcąc się rozwijać, musi szukać wyzwań, które pozwolą mu podnieść swój warsztat na wyższy poziom i zdobyć nowe doświadczenie. Wcześniej miałem styczność z siatkówką, ale głównie w kategoriach młodzieżowych. W sumie przez rok pracowałem z siatkarkami w SMS Wrocław oraz SMS Katowice, a obecnie współpracuję indywidualnie z 4 młodymi sportowcami. Wszystkie gry zespołowe mają w pewnym sensie wspólny mianownik. Dziś każdy sport wykorzystuje wiedzę z innych dyscyplin, ponieważ wszystkie zawodowe sporty szukają tego 1%, który zrobi różnicę w meczu. Osobiście sam często inspiruję się treningiem siatkarskim w kontekście przygotowania motorycznego bramkarzy w piłce nożnej. W #VolleyWrocław moja rola będzie związana głównie z szeroko rozumianym przygotowaniem siłowym oraz testowaniem i monitorowaniem parametrów fizycznych. Zawsze staram się też maksymalnie indywidualizować pracę ze sportowcami tak, by wydajność mojej pracy była na jak najwyższym poziomie. Wierzę, że moje doświadczenie okaże się dla wrocławskich siatkarek cenne i że zarówno dla całego zespołu, jak i dla mnie, najbliższy sezon okaże się bardzo inspirujący i pouczający – skomentował Marek Świder.

Nową twarz w zespole przywitał prezes Jacek Grabowski: – Marek Świder to bardzo zasłużony i doświadczony trener przygotowania motorycznego, który dotychczas pracował głównie z piłkarzami nożnymi. Zna się doskonale na tym, co robi i po długich rozmowach doszliśmy do wniosku, że w najbliższym czasie będzie mu bardzo dobrze w #VolleyWrocław. Cieszy mnie to, bo Marek to profesjonalista, który jest bardzo zaangażowany w swoją pracę. Bardzo liczę na to, że efekty jego pracy będą zadowalające dla nas wszystkich, dlatego witam go, życząc jednocześnie powodzenia.

W sztabie szkoleniowym #VolleyWrocław na sezon 2023/2024 znajduje się już więc coraz mniej niewiadomych. Zespół poprowadzi duet trenerski Mašek-Bartodziejski, fizjoterapeutką będzie Monika Kaliciak, a trenerem przygotowania motorycznego Marek Świder.

źródło: volleywroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *