2024-05-16

Koszykarze Śląska nie sprostali Startowi Lublin

Polski Cukier Start Lublin pokonał WKS Śląsk Wrocław 102:85, choć jeszcze trzy minuty przed końcem meczu na tablicy widniał remis. Zwycięstwo zapewniła gospodarzom kapitalna seria rzutów trzypunktowych w końcówce spotkania.

Śląsk przystąpił do meczu w Hali Globus bez kontuzjowanego Jawuna Evansa oraz jeszcze nieobecnego w Polsce Kendale’a McCulluma. W pierwszej piątce wybiegli Łukasz Kolenda, Daniel Gołębiowski, Jakub Nizioł, Saulius Kulvietis i Dusan Miletić.

Trójkolorowi znakomicie zaczęli piątkowe starcie. Kilka oczek zdobył Kolenda, a po trójkach Gołębiowskiego i Kulvietisa prowadziliśmy 14:3. W drugiej części kwarty zdobywanie punktów przychodziło nam już z większym trudem, ale po celnym rzucie zza łuku Mikołaja Adamczaka wrocławianie wygrali tę część gry aż 26:12.

Jeszcze w połowie drugiej ćwiartki WKS utrzymywał czternastopunktową przewagę po kolejnych trójkach Gołębiowskiego i Kulvietisa. Przed przerwą Start jednak odrobił znaczną część strat i do szatni schodził, przegrywając już tylko 38:44. Sygnał do pogoni dał rywalom Jakub Karolak, a kapitalną serią punktową popisał się Barret Benson, który zdobył 10 oczek z rzędu dla swojego zespołu.

Po przerwie dwa razy celnie zza łuku przymierzył Kolenda, ale naszej drużyny nie było stać na wiele więcej w ataku. Rywale coraz celniej rzucali z dystansu i niebezpiecznie zbliżali się do Śląska. W końcu trzy minuty przed końcem kwarty Start najpierw wyrównał, a następnie wyszedł na prowadzenie. Wciąż nie do zatrzymania był Benson, a kwartę znakomicie zakończył Liam O’Reilly. Gospodarze prowadzili 66:64.

Ostatnią część gry zaczęliśmy od serii 7-0, a pięć minut przed końcem mieliśmy pięć oczek przewagi. Od tego momentu na parkiecie rządziła już jednak drużyna Artura Gronka. Za trzy trafił Karolak i było to zwiastunem niesamowitej serii celnych rzutów z dystansu Startu. W ostatnich 125 sekundach spotkania gospodarze trafili wszystkie pięć prób za trzy. Zawodnicy Śląska nie potrafili znaleźć na nie żadnej odpowiedzi i w efekcie przegrali ostatnią kwartę aż 21:36, a cały mecz 85:102.

Polski Cukier Start Lublin – WKS Śląsk Wrocław 102:85 (12:26, 26:18, 28:20, 36:21)