2024-04-17

Ekstra Talent wkrótce we Wrocławiu

Wrzesień wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z końcem wakacji i powrotem do szkoły. W środę, 13 września, na boisku przy ulicy Lotniczej 72 we Wrocławiu, Fundacja Ekstraklasy we współpracy ze Śląskiem Wrocław zorganizują wydarzenie z cyklu Ekstra Talent.

Jest to projekt zakładający organizację testów motorycznych w połączeniu z turniejem piłkarskim dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy – do projektu zapraszane są drużyny z zawodnikami w wieku do 12 lat. Głównym celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie poziomu sprawności fizycznej młodych zawodników trenujących w akademiach piłkarskich w całej Polsce.

Jest to już ósma edycja tego projektu – organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekstraklasy, a sam projekt finansowany jest ze środków Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Turnieje odbywają się w dniach 5 – 25 września na obiektach 18 klubów Ekstraklasy. Głównym celem projektu jest promocja sportu wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnego trybu życia oraz zachęcanie do rozwoju piłkarskich umiejętności.

– Niezwykle ważne jest uświadamianie wśród całego społeczeństwa istotności aktywności fizycznej. Ruch oraz uprawianie sportu są kluczowe w rozwoju każdego dziecka. Prowadząc testy motoryczne możemy śledzić wszelkie zmiany oraz prawidłowości na przestrzeni lat. Dowodem słuszności potwierdzającym sens organizacji właśnie takich wydarzeń jest radość oraz uśmiech na twarzy każdego z najmłodszych uczestników projektu Ekstra Talent – opowiada Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.

Kluczowym punktem projektu są testy motoryczne prowadzone przez kadrę naukową Akademii Wychowania Fizycznego z Warszawy, której przewodniczy dr Janusz Dobosz. Podczas każdego wydarzenia przeprowadzane są trzy główne próby:

– bieg Wytrzymałościowy (tzw. Beep Test),
– bieg Wahadłowy 10×5 metrów,
– zwis na ugiętych ramionach.

Wyniki każdego zawodnika są zapisywane i gromadzone w jeden wspólny raport. Najbardziej wyróżniający się uczestnicy otrzymują dodatkowe nagrody. Każde wydarzenie kończy się turniejem piłkarskim pomiędzy drużynami zgłoszonymi do projektu.

– Takie projekty jak Ekstra Talent są konkretnym bodźcem dla każdego uczestnika pokazującym, jak oddziałuje na nas regularne podejmowanie wszelkiego rodzaju form ruchu. Jestem pewien, iż nie ma niczego przyjemniejszego, niż satysfakcja płynąca z uprawiania sportu i gry w piłkę nożną. Mam nadzieję, że już za kilka lat na boiskach Ekstraklasy będziemy mogli podziwiać właśnie tych dzielnych zawodników, którzy zaznaczyli swoją obecność pięknymi bramkami oraz ponadprzeciętnymi wynikami w testach motorycznych podczas projektu Ekstra Talent – wskazuje Tomasz Zabielski, koordynator projektu Ekstra Talent.

Do udziału w zabawie zapraszane są również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą spędzić aktywnie czas na przygotowanych torach przeszkód czy podczas zabaw animacyjnych. Cała oprawa wydarzenia oraz mnogość dostępnych form aktywności składają się na duży sportowy piknik, chętnie odwiedzany nie tylko przez zawodników, ale również ich rodziców czy opiekunów. Wydarzenia poprowadzi Dariusz Ślęzak (DJ Ucho), który jako DJ i konferansjer prowadził wiele popularnych wydarzeń sportowych. O jak najlepszą rozgrzewkę zadba Kacper Lachowicz (Kacpa), trener koszykówki – od 2010 roku współprowadzi Marcin Gortat Camp.

Każdy z zawodników biorących udział w projekcie Ekstra Talent może liczyć na szereg upominków. Przede wszystkich wszyscy młodzi sportowcy za udział w turnieju otrzymują nagrody z rąk trenerów oraz zaproszonych gości na okazałej scenie przy uroczystej oprawie, odpowiedniej dla specyfiki dużego wydarzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom oraz medal, a drużyna podczas ceremonii zakończenia może cieszyć się z okazałego pucharu. Ponadto najlepsi zawodnicy otrzymują również dedykowane statuetki.

Tegoroczna edycja projektu Ekstra Talent zostanie zorganizowana we współpracy ze Śląskiem Wrocław w środę, 13 września na boisku przy ul. Lotniczej 72 we Wrocławiu. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 10:00, kiedy to odbędzie się ceremonia otwarcia, gwarantująca wiele aktywności i zabaw. Organizatorzy zapraszają do udziału najmłodszych z całego Wrocławia!

Ramowy harmonogram imprezy:
9:00 – planowany przyjazd drużyn, rozpoczęcie działalności biura zawodów,
9:30 – rozpoczęcie odprawy technicznej dla trenerów/opiekunów drużyn (rejestracja drużyn),
9:45 – otwarcie połączone z rozgrzewką,
10:00 – 11:00 – Beep Test dla wszystkich,
11:00 – 13:00 – mecze w fazie grupowej, testy dla drużyn w zależności od układu gier w grupach,
12:00 – 14:00 – mecze w fazie grupowej, testy dla drużyn w zależności od układu gier w grupach,
14:00 – 15:30 – rozpoczęcie rozgrywek w grupach decydujących o kolejności w turnieju,
15:30 – ceremonia wręczenia nagród i zakończenie turnieju (ze względu na charakter rozgrywek w drugiej fazie grupowej ceremonie dekoracji drużyn z miejsc 9-12, 5-8, 1-4 mogą odbywać się sukcesywnie po zakończeniu rozgrywek każdej z grup)

Ramowy harmonogram imprezy może ulec zmianie. Udział w imprezie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. O udziale w imprezie decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zapewnia wodę i obiad dla uczestników.

Zgłoszenia:

Piłka nożna kobiet:
Zgłaszać można drużyny łączone z roczników (2012 i 2013) lub osobno U11 (2013) i U12 (2012)
e-mail: mkoziarska@slaskwroclaw.pl
tel. 516 866 028

Piłka nożna mężczyzn:
Zgłaszać można drużyny łączone z roczników (2012 i 2013) lub osobno U11 (2013) i U12 (2012)
e-mail: mzytowiecki@slaskwroclaw.pl
tel. 667 009 927

źródło: slaskwroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *