2024-07-27

Mocny sprawdzian Śląska. Mistrzowie Chorwacji nieco lepsi

Piłkarze Śląska Wrocław przegrali w pierwszym sparingu okresu przygotowawczego z Dinamem Zagrzeb 2:3. Bramki dla WKS-u strzelili Erik Exposito i Matias Nahuel. Spotkanie toczyło się w bardzo trudnych warunkach ze względu na obfite opady deszczu.

Trener Jacek Magiera postawił na doskonale znają z meczów ligowych jedenastkę. W wyściowym składzie WKS-u znaleźli się m.in. Rafał Leszczyński w bramkce, Erik Exposito w ataku, a także powracający po przerwie Peter Pokorny i Matias Nahuel.

Wrocławianie mogli objąć prowadzenie już w pierwszej minucie, ale Patrick Olsen przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Dinama. Lider PKO BP Ekstraklasy radził sobie bardzo dobrze na tle mistrza Chorwacji, choć z biegiem czasu ton rywalizacji nadawały warunki atmosferyczne. Obfite opady deszczu sprawiły, że boisko nasiąknęło wodą, a powstałe kałuże często przeszkadzały piłkarzom w grze.

Warunki jednak były takie same dla obu zespołów. I wkrótce obie drużyny odnalazły się w “błotnej” grze, co przełożyło się na bramki. W 23. minucie po zagraniu z rzutu rożnego bramkę dla Dinama strzelił Mauro Perković. Śląsk odpowiedział znakomitą akcją – Rafał Leszczyński zagrał do Erika Exposito, a ten w dogodnej sytuacji się nie pomylił. Niestety, zaraz po wyrównaniu Chorwaci znów objęli prowadzenie, a na listę strzelców wpisał się Arijan Ademi.

Jeszcze przed przerwą wrocławianie strzelili wyrównującego gola. Najpierw Erik Exposito pokonał Danjela Zagoraca w 43. minucie, jednak ta bramka nie została uznana ze względu na pozycję spaloną. Po chwili Piotr Samiec-Talar zagrał do Matiasa Nahuela, a ten zdobył gola mocnym strzałem z ostrego kąta.

Na drugą połowę sztab WKS-u desygnował kompletnie inną jedenastkę, która jednak radziła sobie równie dobrze. Z impetem spotkanie rozpoczął Lewuis Pena, a bliski strzelenia gola po bezpośrednim uderzeniu z rzutu wolnego był Burak Ince. I za chwilę bramka padła, ale dla rywali. Po faulu w polu karnym arbiter wskazał na “wapno”, a pewnym egzekutorem okazał się Fran Brodić.

Więcej goli już nie padło, choć ofensywa WKS-u w osobach wspomnianych juz Peni i Ince, a także Patryka Klimali, była bardzo aktywna. Ostatecznie Śląsk okazał się nieznacznie gorszy od Dinama Zagrzeb w meczu toczonym w bardzo trudnych warunkach.

Dinamo Zagrzeb – Śląsk Wrocław 3:2 (2:2)
Bramki:
1:0 Mauro Perković 23′
1:1 Erik Exposito 28′
2:1 Arijan Ademi 29′
2:2 Matias Nahuel 44′
3:2 Fran Brodić 55′ (K)

Dinamo: Zagorac – Ademi, Petković, Baturina, Ristovski, Żivković, Hoxa, Misić, Theophile, Kaneko, Perković. Grali także: Navistić, Ogiwara, Brodić, Halilović, Sucić, Bulat.
Śląsk (I połowa): Leszczyński – Konczkowski, Bejger, Petkov, Janasik, Olsen, Schwarz, Pokorny, Samiec-Talar, Nahuel, Exposito.
Śląsk (II połowa): Trelowski – Matsenko, Petrov, Paluszek, Bozhinov, Łukasik, Rzuchowski, Mustafić, Pena, Ince, Klimala.