fbpx

Zmiany w regulaminie. Mniej zawodników I zespołu w rezerwach!?

Polski Związek Piłki Nożnej rozważa radykalne zmiany w kontekście przepisów regulujących możliwość grania w drużynie rezerw zawodników z pierwszego zespołu. Czy II zespół WKS-u ucierpi na tym przepisie, czy jednak zyska?

Jak wiemy nie od dziś, drużyna rezerw każdego ekstraklasowego klubu była miejscem, w którym po pierwsze ogrywali się młodzi, a po drugie – placem do zajęć wyrównawczych – złapania rytmu meczowego – przez zawodników I drużyny, którzy w danej kolejce nie rozegrali wystarczającej liczby minut, bądź nie pojawili się na murawie wcale.

Każdy z trenerów chętnie korzystał z możliwości przesunięcia na daną serię gier graczy, którzy potrzebowali ogrania. Polski Związek Piłki Nożnej jest na ostatniej prostej, aby zmienić tę zasadę.

Aktualnie w drużynie rezerw mogą występować zawodnicy “jedynki”, którzy nie rozegrali 2/3 oficjalnych spotkań w wyższej klasie rozgrywkowej. Natomiast po zmianach, zawodnik nie będzie mógł zostać oddelegowany do rezerw po rozegraniu zaledwie 5 oficjalnych pojedynków – przepis nie będzie dotyczył zawodników do 22 roku życia, a także tych, którzy przez co najmniej trzy miesiące leczyli kontuzje i dopiero wracają do pełnej sprawności.

Z jednej strony wydaje się, że przepis może wyjść rezerwom Śląska na dobre, gdyż pracująca przez cały tydzień młodzież będzie miała pewność, że w weekend wystąpi na placu gry i nikt z “jedynki” im tego miejsca nie odbierze, z drugiej jednak strony, występy w II lidze wiążą się z pojedynkami z renomowanymi przeciwnikami, a w takich przypadkach wsparcie podopiecznych trenera Lavićki byłoby na wagę złota.

O drugim zespole, szansach na utrzymanie w II lidze i współpracy z trenerem Lavićką wczoraj wypowiadał się Piotr Jawny, trener rezerw WKS-u.