fbpx

Za nami I Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim

W sobotę we wrocławskim OH Kino odbył się I Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim. Na imprezę zorganizowaną przez Fundację EkstraTrener zjechało się ponad 300 osób z całej Polski!

Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim to wydarzenie, w którym udział wzięli najwięksi eksperci w dziedzinie szkolenia w Polsce. Konferencja ta, począwszy od roku 2020, odbywać będzie się w każdy drugi weekend stycznia.

– Włożyliśmy sporo serca w to,  by przygotowania do KWOSP dopiąć na ostatni guzik. Choć już dziś wiemy, że kilka rzeczy można przed kolejnym rokiem dopracować, jesteśmy dumni, że kilkaset osób na to wydarzenie zjechało się z całej Polski, a Wrocław opuszczało w pozytywnych nastrojach, z nową wiedzą i inspiracjami – mówi Paweł Szymański, współorganizator Kongresu z Fundacji EkstraTrener.

W sobotę na scenie swoje wykłady na temat komunikacji w sporcie wygłosili Tomasz Wilczewski, były koszykarz, współautor książki „Współczesna Pedagogika”, Mateusz Ludwiczak, koordynator Akademii Piłkarskiej Reissa i współautor książki „Dorastanie w grze” oraz Marek Śledź, dyrektor akademii Rakowa Częstochowa, w przeszłości związany z Lechem Poznań.

– Pod względem poziomu merytorycznego kongres nas zachwycił. Wybrani przez organizatorów prelegenci to specjaliści z najwyższej półki – mówili trenerzy z jednej z akademii spod Krakowa.

O komunikacji rozmawiano w ujęciu zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Nie brakowało także przykładów z życia i boiska wziętych. Wśród trenerów piłkarskich znaleźli się także nauczyciele i przedstawiciele innych sportów, którzy posłuchać mogli m.in. o pedagogice nielinearnej czy budowaniu relacji z własnym dzieckiem.

– W najnowszych trendach pedagogicznych dużą wagę przywiązuje się do współtworzenia przez zawodnika procesu szkolenia. Odchodzi się od autokratycznego sposobu pracy na rzecz dialogu trenera z zawodnikiem. Kluczowe jest dobieranie odpowiednich środków, które pozwolą zawodnikowi zrozumieć to co go otacza, a także dadzą mu możliwość wpływania na rozwój sytuacji. Potrzebne jest, aby zawodnik samodzielnie, przy pomocy trenera, odkrywał najważniejsze aspekty procesu treningowego, żeby mógł czuć się autonomiczny oraz posiadał pewność do tego, że z każdym napotkanym zadaniem jest w stanie sobie poradzić – tłumaczy Mateusz Ludwiczak, jeden z tych, których w sobotę posłuchać można było na Kongresie.

Przybyli uczestnicy docenili otwartość prelegentów, którzy podczas przerw kawowych oraz późniejszego spotkania integracyjnego w pobliskiej restauracji do późnych godzin nocnych z uśmiechem na ustach dyskutowali o szkoleniowych aspektach ze wszystkimi zainteresowanymi. W trakcie Kongresu odbył się także panel dyskusyjny, a po wykładach był czas na interakcję z publicznością.

KWOSP odbył się w największej sali kinowej na Dolnym Śląsku – w OH Kino w Arkadach Wrocławskich. Całości towarzyszyły specjalne efekty dźwiękowe i świetlne.

– Piłka nożna to spektakl. Element show to dodatek do merytorycznego fundamentu, który zapewnili nasi prelegenci, ale komentarze w social mediach i zachwyt nad otoczką KWOSP przekonują nas, że wybraliśmy właściwą drogę – podsumowuje swoją debiutancką imprezę Przemysław Mamczak, prezes Fundacji EkstraTrener.

5 złotych z każdego biletu na KWOSP (czyli łącznie 1500 złotych) organizatorzy przekazali na cele charytatywne, zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kolejny Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim we Wrocławiu odbędzie się 9 stycznia 2021 roku.