fbpx

Wrocławskisport.pl

Wyniki, newsy, aktualności, relacje. Sport Wrocław, WrocławskiSport

#VolleyWrocław oddaje osocze potrzebne w walce z Covid-19

Na początku października we wrocławskim zespole wykryto zakażenia koronawirusa. Po przejściu kwarantanny przez cały zespół oraz sztab trenerski, wszyscy wyrazili chęć pomocy innym poprzez oddanie osocza. Jeden z członków zespołu już tego dokonał.

Drużyna #VolleyWrocław przeszła zakażenie wirusem Covid-19. Siatkarki oraz sztab trenerski są już zdrowi. Jako ozdrowieńcy mogą oddać osocze i pomóc innym chorym. Zgodnie z zasadami konieczne było odczekanie wymaganej liczby dni. Ten czas już minął! Jako pierwszy osocze oddał Artur Hnida, fizjoterapeuta #VolleyWrocław. Siatkarki na swoją kolej muszą chwilę poczekać. Powodem jest jutrzejszy, wyjazdowy mecz z Grupą Azoty Chemik Police. Niedługo po piątkowym spotkaniu również oddadzą swoje osocze.

– Koronawirus to niezwykle wymagający i nieprzewidywalny przeciwnik. Na szczęście już go pokonaliśmy. Teraz jako ozdrowieńcy możemy pomóc innym poprzez oddanie osocza. To niezwykle ważne w walce z pandemią. Decyzja o chęci pomocy została podjęta bardzo szybko, nikt się w tej kwestii nie wahał. Do tego samego zachęcamy kibiców, którzy również wygrali z koronawirusem. W zielonej drużynie #VolleyWrocław siła! – powiedział Artur Hnida, fizjoterapeuta #VolleyWrocław

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Co ważne, jeden ozdrowieniec może pomoc aż trzem osobom! Z 700 ml oddanego osocza, tworzone są nawet trzy porcje dla chorych osób.

Osocze można oddać co najmniej 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy lub 28 dni od zakończenia objawów, w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne oraz trwa od 30 do 40 minut. Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Więcej informacji na ten temat zawartych jest na stronie RCKiK Wrocław: https://www.rckik.wroclaw.pl