2024-09-16

Śląskowy akcent na Igrzyskach Olimpijskich

W stolicy Francji ruszyły XXXIII Igrzyska Olimpijskie. Święto sportu na przełomie lipca i sierpnia zdominuje uwagę całego świata. Podczas tej wyjątkowej imprezy w Paryżu nie zabraknie akcentu związanego ze Śląskiem Wrocław. Ewa Moroch, na co dzień psycholog w klubie, pełni funkcję psychologa sportowego części zawodników reprezentujących Polskę w strzelectwie sportowym.

Ewa Moroch to uznana w całej Polsce ekspertka w dziedzinie psychologii sportowej, od niemal 10 lat współpracująca ze Śląskiem Wrocław. W klubie pomaga zarówno seniorom z pierwszej czy drugiej drużyny, jak i zawodniczkom oraz juniorom z akademii piłkarskiej. Na starcie sezonu 2024/25 w jej karierze pojawiło się jednak wyzwanie, z którym do tej pory nie miała do czynienia. – Zostałam nominowana na Igrzyska Olimpijskie jako psycholog sportowy reprezentantów Polski w strzelectwie sportowym z karabinu. Współpracuję z częścią kadry i jest to mój pierwszy raz na igrzyskach – mówi Ewa Moroch. – Spotkanie sportowców z całego świata jest wyjątkowym doświadczeniem wspólnoty sportowych celów i wyzwań. Bardzo szanuję różnorodność, a zarazem poczucie jedności, które jest bliskie tak wyjątkowej imprezie sportowej, jak ta rozgrywana obecnie w Paryżu – dodaje.

Do Francji na tegoroczne igrzyska zjedzie aż 10 050 sportowców, którzy przez przeszło dwa tygodnie rywalizować będą o 329 kompletów medali w 32 dyscyplinach. Biało-czerwoni będą próbowali poprawić wynik z Tokio, kiedy to przywieźli do Polski 14 krążków. Ewa Moroch będzie wspierać w walce o olimpijskie sukcesy w strzelectwie z karabinu część reprezentantów Polski, których w sumie w Paryżu będzie sześcioro: Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska, Natalia Kochańska, Aleksandra Pietruk, Tomasz Bartnik, Maciej Kowalewicz. Co ciekawe, to właśnie w strzelectwie (a konkretnie w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 metrów w konkurencji mikst) rozdano pierwsze medale podczas całych paryskich igrzysk – złoto dla Chin, srebro dla Korei Południowej, brąz dla Kazachstanu. Rywalizowali również Polacy – Aneta Stankiewicz oraz Tomasz Bartnik uplasowali się w na 10. miejscu, a Julia Piotrowska (reprezentantka WKS-u Śląska Wrocław) i Piotr Kowalewicz sklasyfikowani zostali na 23. pozycji.

Czy praca psychologiczna różni się w zależności od dyscypliny, jaką uprawia dany sportowiec? – Dyscyplina sportowa różnicuje umiejętności i kompetencje fizyczne zawodników, niemniej praca mentalna ma wspólne mianowniki, jak praca z dobrostanem zawodnika, stresem, poziomem pobudzenia, czy stanem przepływu zawodnika. Jeden zawodnik pragnie osiągać cele, inny nadawać swojemu treningowi sens, a jeszcze inny zaopiekować wartości, jakimi kieruje się w życiu. Nie łączyłabym tego z dyscypliną, a różnicami indywidualnymi jednostek – tłumaczy Ewa Moroch, która z współpracuje z niektórymi olimpijczykami w strzelectwie sportowym już od 2,5 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *