fbpx

Śląsk z drugą frekwencją w PKO Ekstraklasie

16 687 – średnio tylu kibiców przychodziło jesienią na mecze Śląska we Wrocławiu. To drugi najlepszy wynik PKO Ekstraklasy.

Ponad 150 tysięcy ludzi odwiedziło Stadion Wrocław w pierwszej części sezonu 2019/20. WKS odwdzięczył się im bardzo dobrą grą u siebie, bowiem w 10 domowych meczach zaliczył tylko jedną porażkę. Łyżką dziegciu w beczce miodu zmagań w Twierdzy Wrocław jest fakt, że porażka przyszła akurat w spotkaniu z najwyższą frekwencją. Starcie Śląsk z Legią oglądało z trybun 31 819 kibiców, co jest trzecim najlepszym wynikiem sezonu w całej PKO Ekstraklasie.

Co ciekawe, przy najniższej w tym sezonie frekwencji na swoim stadionie – 7 706 osób w poniedziałkowe popołudnie na starciu z Wisłą Płock – Śląsk odniósł najwyższe zwycięstwo u siebie. Wojskowi pokonali ówczesnego lidera tabeli 3:1.

Średnia frekwencja wynosząca 16 687 kibiców okazała się słabsza tylko od wyniku Legii Warszawa, która na swoje mecze w stolicy Polski przyciągała przeciętnie 20 510 osób. WKS nieznacznie wyprzedził trzeciego w tej klasyfikacji Lecha Poznań (16 133). Na kolejnych miejscach uplasowały się krakowska Wisła, Górnik Zabrze oraz Lechia Gdańsk. Te sześć klubów może pochwalić się średnią frekwencją przekraczającą 10 tysięcy.

Na drugim biegunie znajduje się Raków Częstochowa – na mecze beniaminka przychodzi 2 985 osób, ale warto zaznaczyć, że są to mecze rozgrywane w oddalonym o prawie 80 kilometrów Bełchatowie. Niewiele lepszy wynik (3 764) osiągnęła Pogoń Szczecin, w przypadku której wpływ na to ma gruntowny remont, przeprowadzany na stadionie Portowców. Spośród klubów, które bez żadnych ograniczeń rozgrywają mecze na swoim obiekcie, najsłabiej wypada Zagłębie Lubin i aktualny mistrz Polski, Piast Gliwice. Na spotkania tych klubów przychodzi nieco ponad 4 tysiące kibiców.

Najwyższa średnia w poszczególnych kolejkach

Poza bardzo wysoką średnią, Śląsk może się pochwalić również najwyższą frekwencją w poszczególnych kolejkach. Na Stadion Wrocław przychodziło najwięcej fanów w 9., 16. i 18. serii gier (mecze z Zagłębiem, Wisłą K. i Legią). Trzykrotnie spotkania WKS-u przyciągały też ponad 20 tysięcy osób. Barierę tę udało się przekroczyć podczas spotkań z Pogonią, Zagłębiem oraz Legią.

Przed Śląskiem jeszcze 8 lub 9 (w zależności od układu tabeli po rundzie zasadniczej) meczów na swoim obiekcie w tym sezonie. Jeśli wiosną 2020 roku uda się utrzymać frekwencję przynajmniej na podobnym poziomie, Trójkolorowi znacznie poprawią swoje osiągnięcia z poprzednich sezonów. W latach 2016-19 średnia frekwencja oscylowała w granicach 8-11 tysięcy kibiców, co dawało Śląskowi zazwyczaj 6. lub 7. miejsce pod tym względem.