fbpx

Śląsk wypełnił limit młodzieżowców

W meczu 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy piłkarze wrocławskiego Śląska zmierzyli się z Górnikiem Zabrze. Wyjazdowe starcie było istotne nie tylko ze względu na walkę o ligowe punkty. WKS wypełnił w tym spotkaniu limit trzech tysięcy minut, jakie w sezonie 2022/2023 powinni rozegrać piłkarze ze statusem młodzieżowców.

Sponsor Bukmacher SuperBet Polska

Wrocławscy młodzieżowcy zaliczyli w tym sezonie łącznie już 3161 minut. Statystyki obejmują występy polskich piłkarzy urodzonych w 2001 roku lub później. W pierwszym zespole Śląska w sezonie 2022/2023 na boisku pojawiło się aż 8 takich graczy. To najlepszy wynik w całej PKO BP Ekstraklasie, ex aequo z Górnikiem Zabrze i Jagiellonią Białystok.

Młodzieżowcami, którzy dołożyli cegiełkę do tak dobrego wyniku, są: Karol Borys, Łukasz Gerstenstein, Mateusz Stawny, Adrian Bukowski, Łukasz Bejger, Patryk Szwedzik, Piotr Samiec-Talar i Javier Hyjek. Co warte podkreślenia, niektórzy z nich w wielu meczach odgrywali pierwszoplanowe role – Łukasz Bejger zagrał w tym sezonie 16 meczów, w których strzelił 2 gole i zanotował 2 asysty. Karol Borys jest natomiast najmłodszym zawodnikiem, jaki pojawił się na boiskach PKO BP Ekstraklasy w bieżących rozgrywkach.

Sezon 2022/2023 jest przełomowy dla większości wyżej młodzieżowców. Bejger czy Bukowski po raz pierwszy w karierze na dobre zadomowili się w wyjściowym składzie, choć w ostatnich tygodniach środkowy pomocnik nie występował zbyt często z powodu kontuzji, a do wyjściowego składu powrócił właśnie w starciu z Górnikiem. Stawny i Gerstenstein to wychowankowie Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław, którzy zadebiutowali na boiskach PKO BP Ekstraklasy w wyjazdowym starciu z Rakowem Częstochowa. Patryk Szwedzik dołączył do kadry WKS-u w zimowym okienku transferowym i dla niego również jest to debiutancki sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju.

Co istotne, niektórzy młodzi zawodnicy Śląska Wrocław regularnie występują również w reprezentacjach Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Karol Borys to jeden z podstawowych graczy kadry do lat 17, która niedawno awansowała na mistrzostwa Europy. W drużynie do lat 20 zadebiutował Mateusz Stawny, a Łukasz Bejger tylko z powodu kontuzji nie dotarł na ostatnie zgrupowanie reprezentacji do lat 21. 

Limit 3000 minut, które powinni rozegrać młodzieżowcy, został wypełniony w meczu z Górnikiem Zabrze, czyli aż na 5 kolejek przed końcem sezonu 2022/2023 PKO BP Ekstraklasy.

źródło: slaskwroclaw.pl