2024-07-06

Śląsk Wrocław U15 mistrzem Polski

Śląsk Wrocław pokonał Legię Warszawa po rzutach karnych w rozgrywanym w Ząbkach finale Centralnej Ligi Juniorów U15 i został mistrzem Polski w kolejnej kategorii wiekowej. Przypomnijmy, że przed tygodniem młodzi wrocławianie wywalczyli złoto w Centralnej Lidze Juniorów U17.

Oba zespoły w wielkim finale znalazły się po pewnym pokonaniu półfinałowych rywali. Śląsk w dwumeczu ze Stalą Rzeszów wygrał 8:2 (7:2 przy Oporowskiej i 1:0 w Rzeszowie), Legia natomiast dość łatwo poradziła sobie z Wartą Poznań – w dwumeczu było 9:3 (5:2 i 4:1). Mecz o złoto był jednak tylko jeden, więc margines błędu był naprawdę niewielki.

Środowe spotkanie lepiej rozpoczęła ekipa z Warszawy, która raz za razem stwarzała zagrożenie pod bramką nieźle spisującego się Tomasza Pytlaka. Śląsk próbował kontrować, głównie za sprawą Bartosza Szywały, jednak defensywa Legii była zwarta i czujna. W 21. minucie optyczna przewaga Legionistów przełożyła się na wynik. Po zagraniu z prawego skrzydła pięknie do strzału złożył się Edouard von Brandt Etchemendigaray i choć nie trafił czysto w piłkę, to futbolówka skozłowała i poszybowała tuż pod poprzeczkę. Tomasz Pytlak i próbujący wybijać z linii bramkowej Jakub Litwin byli bezradni. Zawodnicy Legii chcieli pójść za ciosem, Śląsk walczył o wyrównanie, ale więcej bramek w pierwszych 40 minutach już nie padło.

Po zmianie stron wrocławianie ruszyli z animuszem, jednak niedługo po wznowieniu kolejną bramkę strzelili legioniści. Piłka po rzucie wolnym wykonywanym przez Jakuba Gliwę odbiła się od muru, kompletnie zmyliła wrocławskiego golkipera i wpadła do bramki. Legia prowadziła 2:0 i miała autostradę do finału.

Śląsk jednak błyskawicznie złapał kontakt. Bartosz Szywała otrzymał znakomite podanie od Krystiana Różyckiego i z bliska wpakował futbolówkę do siatki. Ta akcja dodała wrocławianom skrzydeł. Śląsk przejął inicjatywę i raz za razem zagrażał Legii. W końcu – w 63. minucie – w zamieszaniu podbramkowym z kilkunastu metrów uderzył Bartosz Sadłocha, doprowadzając do remisu. Podopieczni trenera Krzysztofa Franczaka chcieli zgarnąć pełną pulę jeszcze w regulaminowym czasie gry, a bardzo bliski wpisania się na listę strzelców był Maciej Kucharski, jednak po jego strzale piłka zatrzymała się na poprzeczce. Ostatecznie po 80 minutach w Ząbkach był remis 2:2.

Dodatkowy czas gry znakomicie rozpoczęli Legioniści. Już w trzeciej minucie dogrywki arbiter podyktował rzut karny dla Legii za zagranie ręką jednego z obrońców, a jedenastkę na gola zamienił Jakub Gliwa. Śląsk raz jeszcze pokazał silny „mental” i nie załamał się po straconej bramce. W drugiej połowie dogrywki raz jeszcze bramkę strzelił Bartosz Szywała i znów mieliśmy remis. Taki stan rzeczy nie uległ zmianie już do końca dogrywki, zatem do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne.

Po dwóch seriach jedenastek mieliśmy remis 1:1. Najpierw swoje próby pewnie wykorzystali Bartosz Jukowski i Maciej Kucharski, a następnie Oliwier Pławiński posłał futbolówkę nad bramką, a Bartosz Sadłocha trafił w poprzeczkę. W kolejnej serii Śląsk objął prowadzenie – gola zdobył Bartosz Szywała, a Tomasz Pytlak obronił uderzenie Szymona Piasty. Następna seria to znów bramki – najpierw Oskara Maja, a następnie Oliwiera Czyzio.

Śląsk prowadził w karnych 3:2, do piłki podszedł Edouard von Brandt Etchemendigaray, strzelił w środek bramki i… Tomasz Pytlak znów obronił rzut karny. Śląsk wygrał w konkursie jedenastek i drugi rok z rzędu zdobył mistrzostwo Polski U15.

– Pierwsza powoła nie była dobra. Bramkarz nas ratował. Już w przerwie nabraliśmy sił i pokazaliśmy mental, który trzymaliśmy przez cały sezon. Wiara i jeszcze raz wiara to było kluczowe. Warto wierzyć, bo to przynosi efekty – przyznał po meczu Bartosz Szywała.

– „Nakręciliśmy” się golem kontaktowym i cały czas wierzyliśmy, że wygramy. Zasłużyliśmy na wyrównanie i strzeliliśmy na 2:2. Następnie wpadł przypadkowy gol z rzutu karnego. Graliśmy dalej, nie podłamywaliśmy się. Wiedzieliśmy, że jest tyle jakości w zespole, że gola strzelimy. O karne trzeba już pytać bramkarza, to jego zasługa – zaznaczył z uśmiechem Dominik Kleczewski.

– Patrząc na historię, to chyba faktycznie najlepszy rok w Akademii Śląska. Mistrzostwo Polski U17, mistrzostwo Polski U15 – jesteśmy z tego dumni, a dodajmy, że zespół U19 powrócił do Centralnej Ligi Juniorów. Cieszymy się z tego, to efekty dobrej pracy szkoleniowców, gratuluję trenerowi Krzysztofowi Franczakowi i jego sztabowi, ale jeszcze raz powiem – dla nas najważniejszy jest rozwój chłopaków. Patrzymy na to, chcemy im stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju – podkreślił dyrektor Akademii WKS-u, Janusz Góra.

– Źle weszliśmy w mecz, dopadł nas stres. To nie była ta drużyna, która cieszyłą grą w tym sezonie. W szatni w przerwie powiedzieliśmy sobie, czego oczekujemy, jakie mamy cele i szczerze mówiąc, lepszego scenariusza nie mogliśmy sobie wymarzyć. Cały czas goniliśmy i druga część tego meczu była już na naszą korzyść – powiedział trener WKS-u, Krzysztof Franczak.

Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 3:3 k. 2:3 (0:1, 2:2, 2:3)