fbpx

„Rower, który nie jedzie, upada”. Relacja z III KWOSP

W sobotę 8 stycznia w OH Kino w Arkadach Wrocławskich odbył się III Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim. W wydarzeniu udział wzięło ponad 350 trenerów z całej Polski!

Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim we Wrocławiu odbywa się od trzech lat, na początku stycznia. To jedno z największych tego typu wydarzeń w skali kraju.

Tym razem na KWOSP zgłębiano tajniki modelu gry. O swoich modelach opowiedzieli Roland Thomas (wieloletni asystent Wojciecha Stawowego, który kilka dni przed imprezą wylądował na kwarantannie), Filip Raczkowski (trener Akademii Legii Warszawa), Łukasz Smolarow (drugi trener Zagłębia Lubin) oraz Marek Śledź (dyrektor Akademii Rakowa Częstochowa).

Cieszymy się z przebiegu całej imprezy oraz z tego, że udało się nam ją przeprowadzić bez większych zakłóceń. Wykładowcy jak zwykle zadbali o to, by poziom prelekcji był najwyższy, a słuchacze salę kinową opuszczali po kilku godzinach mocno zainspirowani i zmotywowani. O to nam chodzi, żeby trenerzy pracujący na co dzień na nieco niższych szczeblach, chcieli profesjonalne wzorce implementować w lokalnych środowiskach – mówi Paweł Szymański, współorganizator Kongresu.

Model gry to rzecz wręcz intymna. Coś, co należy wyłącznie do trenera. Praca nad nim jednak nigdy się nie kończy. To tak jak z rowerem: rower, który nie jedzie, upada – dodaje Marek Śledź, szkoleniowy autorytet, który przed laty tworzył Akademię Lecha Poznań.

Po kilkugodzinnej części wykładowej odbyło się talent show, które zwyciężył trener Skry Częstochowa Dawid Rzepliński. – Nasza inicjatywa pokazała, że wśród audytorium również nie brakuje wartościowych przemyśleń i wiedzy, którą można się dzielić. Dawid Rzepliński wraz z Sebastianem Mordalem (Śląsk Wrocław) i Dawidem Górką (AP Reissa) awansowali do rundy finałowej talent show, a słuchacze na temat ich występu są jednomyślni: wypadli fantastycznie – dodaje Szymański.

Fundacja EkstraTrener częścią wpływów z biletów podzieliła się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, na poczet której tym razem dokonała wpłaty na poziomie 1650 złotych.

Sobotnie spotkanie zakończyło się dyskusjami w kuluarach, które trwały prawie do północy. Choć rekord w liczbie uczestników KWOSP został pobity, organizatorzy już zastanawiają się nad nowinkami, które zaprezentują za rok. 7 stycznia 2023 roku Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim poświęcony zostanie konceptom taktycznym.