fbpx

Podsumowanie PGE Ekstraligi 2019

Za nami fantastyczny sezon PGE Ekstraligi. W niedzielę odbył się ostatni żużlowy akt minionego sezonu (baraże) dlatego nadszedł czas, aby podsumować to, co się działo w najlepszej żużlowej lidze świata, a także jak radziła sobie Sparta Wrocław na przestrzeni całych rozgrywek.

Cała żużlowa Polska nadal żyje wspaniałym wynikiem Bartosza Zmarzlika, który nieco ponad tydzień temu sięgnął po upragniony tytuł Mistrza Świata. Bartek tym samym został trzecim w historii polskim zawodnikiem, który zdobył tytuł najlepszego zawodnika globu. Wcześniej tej sztuki dokonali Jerzy Szczakiel (1973 r.) oraz Tomasz Gollob (2011 r.). Zawodnik truly.work Stal Gorzów oprócz tej nagrody zdobył również po raz czwarty z rzędu tytuł najlepszego polskiego zawodnika PGE Ekstraligi.

Faza zasadnicza

Podopieczni Dariusza Śledzia rozpoczynali sezon od wyjazdowego meczu w Lesznie. Niestety Spartanie ulegli miejscowej Unii, ale jak się później okazało, były to złe miłego początki. Sparta Wrocław wróciła na właściwe tory i pewnie pokonała Stelmet Falubaz oraz Get Well Toruń. Po dobrych dwóch meczach przyszły kolejne dwie porażki. Najpierw Sparta przegrała w Grudziądzu tracąc przy okazji Macieja Janowskiego, który doznał kontuzji barku, a następnie wrocławianie polegli w starciu z truly.work Stal Gorzów.

Wrocławianie przystępowali do tegorocznych rozgrywek po całkiem udanym sezonie. W 2018 roku Sparta zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski, ustępując jedynie drużynom Cash Broker Stal Gorzów (2 miejsce) oraz Unii Leszno (1 miejsce).

Sparta Wrocław od tego momentu spisywała się już tylko lepiej, czego potwierdzeniem, było osiem kolejnych zwycięstw. Zwieńczeniem tak dobrej dyspozycji była wygrana po pełnym emocji meczu w Zielonej Górze nad Falubazem 46:44. Rozpędzeni Spartanie w ostatniej rundzie fazy zasadniczej podejmowali
na Olimpijskim Unię Leszno. Pomimo wsparcia prawie 14 tysięcy kibiców przegrali to spotkanie 33:55.

Pierwsza część żużlowej batalii o Mistrzostwo Polski przyniosła przewidywane rezultaty. Po czternastu rundach na 1. miejscu uplasowała się Unia Leszno. “Leszczyńskie byki” były na dobrej drodze do obrony tytułu zdobytego w 2018 roku. Sześć punktów przewagi na naszą Spartą Wrocław stawiało te dwa zespoły w gronie faworytów do złotego medalu.

Runda finałowa

W fazie finałowej sezonu pary półfinałowe tworzyły zespoły Falubazu Zielona Góra i Sparty Wrocław, a także Unii Leszno i Forbet Włókniarza Częstochowa. O ile Unia pokazała w dwumeczu, że jest głównym kandydatem do złota, pewnie pokonując częstochowian 104:76, to druga para przyniosła nam wiele emocji dzięki naszej Sparcie.

Wrocławianie pierwszy mecz w Zielonej Górze przegrali 42:48, ale sześć punktów różnicy nie stawiało ich na straconej pozycji. Rewanż na Stadionie Olimpijskim zapowiadał się nie lada ciekawie. Sparta straty odrobiła już po 4 biegu, gdy para Janowski-Drabik wygrała swój bieg 5:1. Od tego momentu przewaga wrocławian tylko rosła, a po ostatnim biegu widniał wynik 56:34. NOKAUT ! – Sparta w finale PGE Ekstraligi.

Finałowy dwumecz pokazał, że na złoty medal Mistrzostw Polski przyjdzie nam jeszcze poczekać. Unia Leszno okazała się zdecydowanie lepsza, wygrywając tę rywalizację 106:74. To był prawdziwy pokaz siły leszczyńskich Byków, którzy zdobyli Mistrzostwo Polski po raz trzeci z rzędu, a siedemnasty w całej swojej historii.

Niespodziewanie w meczach barażowych musiała wystąpić drużyna truly.work Stal Gorzów. W dwumeczu gorzowianie zdeklasowali drużynę Ostrovii Ostrów Wielkopolski, wygrywając 117:63.

Brawo Spartanie ! 

Pomimo sromotnej porażki w finale Ekstraligi, wielkie słowa uznania należą się naszym chłopakom! Sparta Wrocław po roku przerwy odzyskała srebrny medal po naprawdę znakomitym sezonie! Możemy tylko gdybać, jak zakończyłby się ten sezon, gdyby nie kontuzje Janowskiego i Woffindena. W poprzednich sezonach byliśmy przyzwyczajeni do znakomitej postawy tej dwójki, a teraz dołączył do nich także Maksym Drabik, dla którego rozgrywki 2019 były ostatnimi w roli juniora. Młodzieżowiec wrocławian w minionym sezonie zdobył 175 punktów i 13 bonusów w osiemnastu rundach, dzięki czemu okazał się najlepszym zawodnikiem Sparty. Drugi w tym zestawieniu był Woffinden (159 pkt.) a trzeci Janowski (156 pkt.)

Gala PGE Ekstraligi 2019

Jak co roku, żużlowy sezon zwieńczyła Gala PGE Ekstraligi, na której poznaliśmy laureatów. Kapituła przyznała nagrodę dla najlepszej drużyny minionego sezonu, a głosy kibiców pozwoliły wyłonić pięciu indywidualnych zwycięzców. Znakomita postawa naszego młodzieżowca Maksyma Drabika, została zauważona i nagrodzona. Zawodnik Sparty Wrocław otrzymał statuetkę dla najlepszego juniora sezonu 2019.

  • Najlepsza drużyna sezonu – Fogo Unia Leszno
  • Najlepszy polski zawodnik sezonu – Bartosz Zmarzlik (truly.work Stal Gorzów)
  • Najlepszy zagraniczny zawodnik sezonu – Martin Vaculik (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
  • Najlepszy junior sezonu – Maksym Drabik (Sparta Wrocław)
  • Niespodzianka sezonu- Mikkel Michelsen (Speed Car Motor Lublin)
  • Najlepszy trener sezonu – Piotr Baron (Fogo Unia Leszno)