fbpx

PKO Ekstraklasa Śląsk Wrocław-Górnik Zabrze. Sylwetka rywala

Przed nami 23. kolejka PKO Ekstraklasy, a w niej czeka nas pojedynek Dolnego i Górnego Śląska. Czas na sylwetkę kolejnego rywala WKS-u – Górnika Zabrze. Zapraszamy !

Sytuacja w lidze

Górnik zajmuje obecnie 12. miejsce w ligowej tabeli. W ostatniej kolejce zabrzanie pokonali u siebie Arkę Gdynia 2:0. Było to spotkanie zaliczające się do tych z gatunku arcyważnych.

Po ostatnim zwycięstwie Górnicy odskoczyli od Arki na 6 pkt i mogą bardziej skupić się na walce o górną ósemkę, niż zaplątać sobie głowę widmem spadku do I ligi. Do otwierającej tę cześć tabeli Wisły Płock, Górnik traci 4 punkty. Wszystko zatem jest jeszcze możliwe.

O formie Górnika z końcówki roku powiedzieć, że “grają w kratkę”, to nie powiedzieć nic. Kolejno od 3 listopada i meczu z Piastem padły następujące wyniki:

Górnik 1-1 Piast
Legia 5-1 Górnik
Górnik 2-2 Wisła Płock
Zagłębie 2-0 Górnik
Górnik 4-2 Wisła Kraków
Raków 2-1 Górnik
Górnik 3-0 Jagiellonia

Warto odnotować, że w meczu z Jagiellonią goście z Białegostoku przywdziali stroje świętego Mikołaja i postanowili nie strzelić dwóch karnych i załapać czerwoną kartkę. Początek 2020 roku Górnik może jednak uznać za całkiem udany. Bezbramkowy remis na wyjeździe Koroną, która pod koniec poprzedniego roku złapała wiatr w żagle i wygrała dwa mecze oraz zwycięstwo u siebie z Arką Gdynia 2:0. Piłkarze Górnika wyjdą na ten mecz bardzo zmotywowani, tym bardziej że….

Zabrzański kłopot

– Wiemy, że dawno nie wygraliśmy z Górnikiem i że ta drużyna ma swoje atuty, chociażby świetnych zawodników w ofensywie. To dla nas spore wyzwanie, ale nie będziemy wystraszeni – podkreślał na przed meczowej konferencji prasowej trener Śląska.

Wojskowi nie wygrali z Górnikiem od 2014 roku. Ostatni zwycięski mecz odbył się 30 sierpnia. Śląsk wygrał wówczas 2:0 po dwóch bramkach Flavio Paixao. W zakończonym sezonie 2018/19 mecze ze Śląskiem kończyły rozgrywki rundy jesiennej i wiosennej. W Zabrzu padł remis 2:2. To piłkarze z Wrocławia otworzyli i jednocześnie zamknęli wynik spotkania.

Kolejny mecz we Wrocławiu zakończył się zwycięstwem Górnika 1:0, a zdobywcą “złotego” gola był Jesus Jimenez. Niedługo potem oba zespoły spotkały się ponownie. Znów we Wrocławiu górą był Górnik, który po dwóch bramkach Igora Angulo wygrał 2:1. Minusem dla Śląska jest fakt że panowie, którzy często kąsali wrocławską drużynę, dalej grają dla Górnika.

Ofensywa po Hiszpańsku

Igor Angulo i Jesus Jimenez to prawdziwe gwiazdy Górnika, jak i całej ligi. Obaj są filarami ofensywy zabrzan. W klasyfikacji kanadyjskiej w swojej drużynie zdecydowanie przeważają nad resztą zawodników.

PUNKTYZAWODNIK
12IGOR ANGULO (10+2)
9JESUS JIMENEZ (8+1)
5ŁUKASZ WOLSZTYŃSKI (2+3)
4ERIK JANŻA (0+4)
3BORIS SEKULIĆ (0+3)
2SZYMON MATUSZEK (2+0)

Angulo po odejściu z Legii Jarosława Niezgody ma szansę, żeby podłączyć się do walki o króla strzelców. Hiszpan mimo tego, że jest raczej w końcowej fazie swojej kariery, ani trochę się nie starzeje i regularnie trafia do siatek rywali. W ostatnim zwycięskim meczu z Arką Angulo najpierw nie trafił karnego, by w 83. minucie strzelić bramkę na 2:0, przy której asystował Jimenez.

W meczu z Jagiellonią dwa razy do siatki rywali trafiał Angulo, raz zaś Jesus Jimenez. Także w poprzedzającym zwycięstwo z Jagiellonią meczu obaj panowie z półwyspu Iberyjskiego znacznie przyczynili się do zwycięstwa nad Wisłą 4:2, strzelając 3 z 4 bramek. Tym razem to Jimenez trafił dwukrotnie a Angulo musiał zaspokoić się jedną bramką. Bez wątpienia są to najmocniejsze punkty w zabrzańskiej układance trenera Marcina Brosza.

Czy tym razem Śląsk zdoła przełamać klątwę Górnika ?

O autorze