Piotr Waśniewski: Celem było zrobienie kroku naprzód [WYWIAD]

– Po poprzednim, wyjątkowo udanym sezonie dla Śląska, naszym celem było zrobienie kolejnego kroku naprzód. Myślę, że ostatnie wyniki wymagają głębokiej analizy z naszej strony – mówi prezes piłkarskiego Śląska, Piotr Waśniewski.

Patryk Załęczny: W tegorocznych spotkaniach Śląsk zdecydowanie gra poniżej oczekiwań. Co może być przyczyną tego, że zawodnicy zatracili formę, którą prezentowali jeszcze w końcówce 2020 roku?

Piotr Waśniewski (prezes WKS Śląska Wrocław): – Po poprzednim, wyjątkowo udanym sezonie, naszym celem było zrobienie kolejnego kroku naprzód. Całe piękno i niewdzięczność sportu polega jednak na tym, że na końcu jest się ocenianym przez pryzmat wygranego lub przegranego meczu. Myślę, że potrzeba tu znacznie głębszej analizy.

Wielu kibiców stoi murem za trenerem Lavičką, wskazując za winnych piłkarzy. Czy szkoleniowiec ma nadal tak silną pozycję w zespole, że spokojnie może przygotowywać się do najbliższego meczu i nie ma tematu jego zmiany?

– Praca każdego klubu sportowego odbywa się pod dużą presją kibiców i opinii publicznej. Trener i zawodnicy WKS-u mają zapewnione odpowiednie warunki do treningów, spełniające standardy klubu, którego ambicją jest gra w europejskich pucharach. Cieszy mnie też, że nasz trener ma wsparcie kibiców i liczę, że pomoże to w zwycięstwie w każdym z kolejnych meczów.

Śląsk boryka się z problemami w ofensywie. Przyczynę można upatrywać w środku pola i napastnikach. Latem możemy spodziewać się kilku zmian na tych pozycjach? 

– Każdy z 11 piłkarzy na murawie realizuje założenia sztabu. Drużyna funkcjonuje jako jeden organizm – dlatego odpowiedzialność za zdobywanie, bądź stratę bramek, należy rozłożyć na cały zespół. Budowanie drużyny jest procesem długodystansowym. Obserwujemy sytuację i, uwzględniając ograniczenia budżetowe, będziemy podejmować decyzje transferowe.

Śląsk Wrocław to jednak nie tylko pierwszy zespół. Spory sukces na swoim koncie zapisali ostatnio piłkarze akademii.

– Zgadza się, nasi wychowankowie zwyciężyli w Turnieju o Puchar Prezesa PZPN w kategorii do 12 lat. To duże osiągnięcie naszych młodych zawodników i cieszymy się, że tak głośno zrobiło się o nich w całej Polsce. To także potwierdzenie dobrze wykonywanej pracy w naszej akademii. Miejmy nadzieję, że już za parę lat będziemy podziwiać umiejętności tych chłopaków w meczach Ekstraklasy na Stadionie Wrocław.