fbpx

Oliwia Jabłońska mistrzynią świata osób niepełnosprawnych na dystansie 400 m stylem dowolnym

22-letnia wrocławianka Oliwia Jabłońska wywalczyła złoty medal w pływaniu na dystansie 400 m stylem dowolnym na trwających w Londynie mistrzostwach świata niepełnosprawnych. Co więcej, łupem Oliwii padł także rekord świata!

Mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych pierwotnie miały zostać rozegrane w malezyjskim Kuching, jednak ostatecznie (malezyjski premier nie wyraził zgody na wydanie wiz izraelskim pływakom), zostały przeniesione do Londynu, gdzie w organizację imprezy zaangażował się burmistrz Londynu.

Obiekt London Aquatics Centre, na którym rozgrywane są tegoroczne mistrzostwa świata, znany jest większości zawodników, gdyż to właśnie w tej hali przyszło im rywalizować o medale igrzysk paraolimpijskich w 2012 roku. Wówczas, w wieku 15 lat srebrny krążek wywalczyła Oliwia Jabłońska, wrocławianka, która w jednym z ostatnich wywiadów przyznała, że marzy jej się rekord świata w stylu dowolnym na dystansie 400 m, w środę spełniła swoje marzenia!

22-latka w eliminacjach na 400 m stylem dowolnym w klasie niepełnosprawności S10 uzyskała czas 4:38:00 i wówczas do rekordzistki świata Aurelie Rivard straciła 1,23 s. To był tylko przedsmak finału, w którym Oliwia Jabłońska stanęła na wysokości zadania i nie tylko wyprzedziła wszystkie swoje konkurentki, ale także ustanowiła nowy rekord świata z czasem 4:29:65, pokonując dotychczasową rekordzistkę o 0,77 s.

Wrocławianka, zwyciężając w Londynie, zapewniła sobie także kwalifikację paraolimpijską do Tokio.

Autor: Patryk Załęczny