fbpx

Następny przeciwnik Śląska Wrocław: Wisła Kraków

Najbliższym, niedzielnym przeciwnikiem Śląska Wrocław będzie Wisła Kraków. Biała Gwiazda nie może zaliczyć pierwszej części sezonu do udanych, jednak w trakcie przerwy reprezentacyjnej doszło do zmiany na stanowisku trenera pierwszej drużyny. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetce przyszłego rywala wrocławskiej drużyny.

Wisła Kraków w kryzysie

Na początku bieżącego roku Wisła musiała zmagać się z problemami poza boiskiem. Niewiele brakowało, żeby krakowska drużyna na jakiś czas zniknęła z boisk Ekstraklasy z powodu zawieszenia licencji. Ostatecznie dzięki pomocy ludzi z zewnątrz Wiślakom udało się wyjść z opałów i utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W tym sezonie więcej kłopotów Biała Gwiazda zdaje się mieć już jednak na murawie. Początek rozgrywek nie był w ich wykonaniu najgorszy. W 5 pierwszych meczach zdobyli 7 punktów, odnosząc 2 zwycięstwa na własnym stadionie przeciwko Górnikowi i ŁKS-owi oraz remisując na wyjeździe z Lechią Gdańsk.

Problemy zaczęły się później. Po zwycięstwie w Łodzi Wisła przegrała z Jagiellonią. Kolejny mecz to wygrana u siebie w starciu z Zagłębiem Lubin i remis na wyjeździe z Koroną Kielce. Po tym spotkaniu było już tylko gorzej. Od tamtej pory Biała Gwiazda przegrała wszystkie swoje mecze.

Do Wrocławia przyjedzie drużyna mająca na koncie serię 7 porażek z rzędu. Wiślakom w tym czasie przydarzyły się tak bolesne przegrane, jak 0:4 z Lechem Poznań lub aż 0:7 z Legią Warszawa.

Zmiana trenera

Po ostatnim ligowym meczu przed przerwą reprezentacyjną na stanowisku trenera Wisły mogliśmy obserwować jej byłego piłkarza Macieja Stolarczyka. Po ostatniej porażce z Arką Gdynia zapowiadał ciężką pracę, która w końcu przełoży się na punkty w tabeli. Jego plany pokrzyżowały jednak decyzje w klubie.

14 listopada oficjalna strona Wisły podała informację o zwolnieniu dotychczasowego szkoleniowca i zatrudnieniu w jego miejsce Artura Skowronka. Nowy trener Białej Gwiazdy przygodę trenerską rozpoczynał w Ruchu Radzionków. Następnie prowadził takie drużyny jak Stal Mielec, Wigry Suwałki, Widzew Łódź czy Pogoń Szczecin. Teraz dostaje szansę w Krakowie, a Śląsk będzie pierwszą drużyną, która przetestuje możliwości Skowronka i jego podopiecznych.

Statystyki

Mimo bardzo złej pozycji w lidze, Wisła uchodzi za drużynę grającą ciekawą piłkę. Krakowianie w swoich meczach próbowali długo utrzymywać się przy piłce, co często przekładało się na przewagę posiadania futbolówki i liczby podań w meczu. Wiślacy popełniali jednak dużo prostych błędów przy wyprowadzaniu piłki. Często w początkowej fazie budowania akcji tracili ją na rzecz przeciwnika, narażając się tym samym na groźne kontry.

Ostatecznie po 15 meczach Biała Gwiazda zgromadziła tylko 11 punktów i z tym niezbyt imponującym dorobkiem okupuje ostatnie miejsce w tabeli. Bilans bramkowy również nie zachwyca. Wiślacy do tej pory strzelili 14 bramek, a stracili aż 26. Warto odnotować, że 19 z nich krakowianie stracili w meczach wyjazdowych. W 8 spotkaniach na obcym stadionie Wisła dołożyła do bilansu tylko 4 strzelone bramki, co przełożyło się na 6 porażek i tylko 2 remisy.

Najlepszym strzelcem drużyny z Krakowa jest w tym sezonie weteran boisk polskiej Ekstraklasy, czyli Paweł Brożek z 7 trafieniami na koncie. Jeżeli chodzi o asysty, to najskuteczniejszy jest duet Michał Mak i Vukan Savicevic. Obaj zaliczyli do tej pory po 3 ostatnie podania.

Śląsk powinien być dla Wisły bardzo niewygodnym przeciwnikiem ze względu na wysoki pressing, którym WKS zaskakiwał swoich rywali. Biała Gwiazda jest drużyną, która może mieć problemy z tak wysoko grającym zespołem. We wcześniejszych meczach popełniali sporo błędów, które prowadziły bezpośrednio do utraty bramek. Należy jednak pamiętać, że Wisła przyjeżdża do Wrocławia z nowym trenerem i nowymi nadziejami, więc to nie musi być tak łatwe starcie, jak wskazywałaby na to forma obydwu drużyn.