fbpx

Nagrody za sezon 2019/20 PKO Ekstraklasy

Dobiegła końca 86. edycja rozgrywek najwyższej polskiej ligi. Uroczyste zwieńczenie sezonu stanowiły ceremonie wręczenia medali dla trzech najlepszych drużyn w PKO Bank Polski Ekstraklasie 2019/2020 – Legii Warszawa, Lecha Poznań, Piasta Gliwice – oraz nagród indywidualnych po meczach 37. kolejki.

Pierwsze miejsce w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy w edycji 2019/2020 wywalczyła Legia Warszawa, która zdobyła 69 punktów (średnio – 1,86/mecz). Dla Wojskowych to już czternaste mistrzostwo Polski w historii. 

Bramkarz sezonu

Dusan Kuciak nie wygrał zestawienia pod względem największej liczby czystych kont (6 przy 15 Frantiska Placha). Jednak w liczbie obronionych strzałów – w tym w przeliczeniu na rozegrane mecze – czy trudnych sytuacji (np. “sam na sam”), z których wyszedł obronną ręką należał do wąskiej czołówki ligi. Nikt z golkiperów także nie trafiał równie często do najlepszej jedenastki kolejki co on. Drugi raz w karierze został wybrany Bramkarzem Sezonu.

Obrońca sezonu

Artur Jędrzejczyk, kapitan mistrzowskiej Legii Warszawa, a zarazem reprezentant Polski już w trzeciej kampanii eliminacyjnej zakończonej awansem. Należał on w tym sezonie jednocześnie do ścisłej czołówki obrońców rozgrywek. Z nim na boisku Wojskowi stracili 28 goli.

Pomocnik sezonu

Domagoj Antolić, specjalista od mistrzostw krajowych. Już dziewiąty raz w karierze zawisł na jego szyi złoty medal, w tym drugi zdobyty w Polsce. W sumie zanotował on trzy gole i pięć asyst. 

Napastnik sezonu/król strzelców

Christian Gytkjaer – w mało której kategorii wyczynów strzeleckich nie było na pierwszym miejscu w tym sezonie Christiana Gytkjaera. Duńczyk wygrał z dorobkiem 24 goli wyścig po koronę króla strzelców z największą przewagą (ośmiu goli) nad następnymi piłkarzami w zestawieniu.

Trener sezonu

Aleksandar Vuković – najwięcej zwycięstw, najwięcej goli, mistrzostwo Polski zapewnione na dwie kolejki przed końcem rozgrywek. 

Młodzieżowiec sezonu

Michał Karbownik – dziewiętnastolatek w tym sezonie zadebiutował w najwyższej polskiej lidze i z miejsca okazał się czołowym bocznym defensorem rozgrywek, choć… w drużynach młodzieżowych występował jako środkowy pomocnik. 

Piłkarz sezonu

Jorge Felix – w drugiej edycji z rzędu nagroda Piłkarza Sezonu w PKO Bank Polski Ekstraklasie trafiła do przedstawiciela Piasta Gliwice. Głosowanie zawodników dało bowiem zwycięstwo liderowi brązowego medalisty.

źródło: ekstraklasa.org