fbpx

Lubin: Zagłębie oszczędza dzięki fotowoltaice

Z końcem 2022 roku na terenie Stadionu Zagłębia uruchomiono instalację fotowoltaiczną, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Stosowane przez Zagłębie nowoczesne źródło energii pozwala zaoszczędzić nawet 40 tys. zł netto w skali roku.

Znajdujące się przy Stadionie Zagłębia panele fotowoltaiczne konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna połączona jest z instalacją elektryczną budynku klubowego, co wiąże się z obniżeniem kosztów związanych ze zużyciem prądu elektrycznego. Szacunkowe roczne oszczędności z użytkowania instalacji wynoszą około 40 tys. zł netto. Generator PV o powierzchni 226,5 m² zawierający 116 modułów, których producentem jest JinkoSolar, wytwarza moc o wartości 48,72 kWp.

Dzięki temu, w trakcie najbliższych dwunastu miesięczny całkowity uzysk może wynieść nawet ponad 50 MWh. Nowoczesne panele fotowoltaiczne cechuje przede wszystkim duża wytrzymałość, dzięki której przez wiele lat mogą one być niezawodnym źródłem energii, znoszącym niekorzystne warunki pogodowe takie jak: wysokie temperatury, mrozy, silne wiatry czy obfite opady deszczu i gradu.

– Mając na celu obniżenie kosztów zużycia energii, zainwestowaliśmy w instalację fotowoltaiczną. Dzięki połączeniu z instalacją elektryczną klubu, będziemy w stanie zaoszczędzić około 40 tysięcy złotych w skali roku. Na tym jednak nie poprzestajemy. W planach na najbliższą przyszłość jest inwestycja w fotowoltaikę przy budynku i obiektach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia, co pozwoli zaoszczędzić kolejne dziesiątki tysięcy złotych – powiedział Prezes Zarządu Zagłębia Lubin S.A. Michał Kielan.

źródło: zaglebie.com