fbpx

Komisja Ligi także dosadnie ukarała Śląsk

Śląsk Wrocław poniesie kolejne konsekwencje po wybrykach swoich kibiców w trakcie niedzielnego meczu z Legią Warszawa. Komisja Ligi nałożyła na wrocławski klub karę finansową i postanowiła ukarać także kibiców, którzy przebywali w sektorze B.

Za zachowanie kibiców gospodarzy podczas spotkania Śląsk Wrocław – Legia Warszawa, na klub Śląsk nałożono karę finansową w wysokości 40 tysięcy złotych oraz karę zakazu wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na 3 mecze Ekstraklasy (24. kolejka z Zagłębiem Lubin, 26. kolejka z Jagiellonią Białystok, 28. kolejka z Arką Gdynia).

Dodatkowo nałożono karę zakazu wejścia na 2 mecze we Wrocławiu dla wszystkich osób, które w trakcie meczu z Legią znajdowały się na trybunie B. Kara ta jest zawieszona w wykonaniu na 6 miesięcy.

– Zachowanie kibiców Śląska wykroczyło poza dopuszczalne standardy powodując realne zagrożenie zdrowia i życia uczestników meczu – tłumaczy przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki.

– Elementy pirotechniki spadały bezpośrednio na plac gry oraz trybuny, czego skutkiem była konieczność opuszczenia przez zawodników boiska oraz 10-minutowa przerwa w grze. Klub ponosi odpowiedzialność za działania swoich kibiców dlatego Komisja Ligi postanowiła ukarać Śląsk Wrocław wysoką karą pieniężną. Natomiast odpowiedzialność za zaistniałą sytuację powinni ponieść także kibice dopuszczający się łamania prawa. Dlatego też Komisja zdecydowała nałożyć dodatkowe sankcje dyscyplinarne na osoby zajmujące sektor, na którym doszło do naruszeń prawa. Bezpieczeństwo uczestników imprezy piłkarskiej jest priorytetem, a nałożone kary są wyrazem braku akceptacji ze strony Komisji Ligi dla zachowań niewpisujących się w standardy bezpiecznego kibicowania.

Podejmując decyzję, Komisja Ligi znała już postanowienie Wojewody Dolnośląskiego o zamknięciu dla publiczności całego stadionu na mecz z Lechem.

– Wojewoda podjął decyzję administracyjną, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa w ramach kolejnej imprezy masowej. Nie miała ona natomiast charakteru kary za to, co działo się na meczu. Z kolei Komisja Ligi podjęła decyzję w postępowaniu dyscyplinarnym, niezależnie od działań administracji państwowej. Nakładając karę Komisja Ligi realizuje cele w zakresie oddziaływania kary na ukaranego jak i na całe środowisko piłkarskie – dodaje przewodniczący.