fbpx

Kibice Śląska dla Kombatantów i Sybiraków

Stowarzyszenie Kibiców „Wielki Śląsk” od początku czerwca raz w tygodniu rozwozi 200 posiłków Kombatantom oraz Sybirakom, którzy zamieszkują nasze miasto i okolice. Było to możliwe dzięki współpracy z Fundacją „Wspólnota Pokoleń”, która tę akcję koordynuje już od dłuższego czasu.

Poza Stowarzyszeniem Kibiców Wielki Śląsk w akcji uczestniczą Wojska Obrony Terytorialnej. Kibice podzielili się z „Wojskowymi” terminami dowozu posiłków tak, aby Kombatanci i Sybiracy mieli je przez cały tydzień. Kibice rozwożą pakiety żywieniowe w środy, a żołnierze w soboty.

Adam Pałasz i Maciej Zieliński – także zaangażowani

Dodatkowo przedstawiciel Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk i zarazem znany sportowiec Adam Pałasz odwiedził siedzibę Sybiraków i przekazał im 1500 zł na bieżącą działalność organizacji zrzeszającej ludzi doświadczonych tak bardzo przez los.

Warto też wspomnieć o Macieju Zielińskim, legendzie koszykarskiego Śląska Wrocław, z którym 8-krotnie świętował tytuł Mistrza Polski. „Zielony” ramię w ramię z członkami „Wielkiego Śląska” roznosił posiłki naszym bohaterom.

– Od samego początku podjęcia współpracy z Fundacją Wspólnota Pokoleń w szeregach Stowarzyszenia Wielki Śląsk trwała mobilizacja i natychmiast podzieliliśmy się na kilkuosobowe zespoły, które ogarniały swoje osiedla. Taka postawa nie powinna nikogo dziwić, ponieważ uważając się za Patriotów, nie moglibyśmy postąpić inaczej, niż włączyć się całym sercem w to przedsięwzięcie. Co więcej, każdy kolejny tydzień przynosi nowe osoby, które chciały nam pomagać. W tym sportowcy tacy jak Maciej Zieliński, który wspiera inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców czy Adam Pałasz, który mimo tego, że stoczył kilka dni wcześniej ciężką walkę na gali FEN nie zapomniał wspomóc razem z nami naszych lokalnych bohaterów. Nasze działania są bardzo symboliczne. To taka sztafeta pokoleń – mówi Przemysław Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk.

Spotkania kibiców z Kombatantami i Sybirakami dostarczają wielu emocji. Każda z osób, które walczyły o wolność naszego kraju, ochoczo opowiadała fanom Śląska o czasach wojny, Powstania Warszawskiego, a także zsyłki na Sybir. Każdą z opowieści kibice słuchają z zapartym tchem, będąc niezwykle wzruszeni. Ile każda z osób musiała wycierpieć, aby nasza Ojczyzna mogła być w pełni niepodległa.

Na ścianach w domach polskich bohaterów wiszą medale i odznaczenia przyznawane przez najwyższe władze Państwowe, które przyznawano im właśnie za heroiczną postawę dla obrony suwerenności granic Rzeczpospolitej. Jednak starsze osoby cenią sobie najbardziej pamięć młodego pokolenia, które zawsze ich z dumą wysłucha.

Dla kibiców Śląska tych patriotycznie nastawionych to właśnie te chwile zostają na zawsze. Sprawiają, że młode pokolenie, które nie doświadczyło czasów wojny chce się dalej organizować i przez kolejne inicjatywy wspierać polskich bohaterów.

Brawo! Takie postawy się ceni!