fbpx

Juniorki #VolleyWrocław 7. drużyną Polski

W piątek juniorki #VolleyWrocław zakończyły udział w turnieju finałowym Mistrzostw Polski w Dębicy. Zespół Rafała Błaszczyka zdołał zamknąć zmagania zwycięstwem, pokonując w meczu o 7. miejsce WTS Solną Wieliczkę 3:0 (25:22, 25:17, 25:23). Volejki z tej kategorii wiekowej znalazły się wśród ośmiu najlepszych ekip kraju po raz pierwszy od sezonu 2017/2018. Były też jedyną drużyną juniorek z Dolnego Śląska, która reprezentowała nasz region w finałowym turnieju.

Dla juniorek #VolleyWrocław sezon 2021/2022 jest najlepszym od trzech lat. Drużyna prowadzona przez Rafała Błaszczyka sięgnęła po złoto wojewódzkiej rywalizacji na Dolnym Śląsku, a także znalazła się w turnieju finałowym baraży o 2. Ligę Kobiet oraz Mistrzostw Polski Juniorek. Choć w obu nie Volejki nie osiągnęły wymarzonego rezultatu, to należy podkreślić, że w przypadku ogólnopolskiej rywalizacji młodzieżowej był to dla nich powrót do najlepszej ósemki w kraju.

Droga do Dębicy

Dzięki triumfowi w Dolnośląskiej Lidze Juniorek nasze siatkarki były gospodyniami pierwszego etapu zmagań centralnych. Po zajęciu w tym turnieju drugiego miejsca siatkarki Rafała Błaszczyka pojechały do Kalisza, żeby walczyć o finał MP. Emocjonująca rywalizacja w Wielkopolsce ponownie zakończyła się dla Volejek promocją do kolejnej fazy mistrzostw z drugiej pozycji.

Znowu w „ósemce”

Turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorek siatkarki #VolleyWrocław rozpoczęły od zmagań grupowych w zestawieniu B. We wtorek zamykały pierwszy dzień rywalizacji meczem z KS Wieżycą Stężyca 2011. Mistrzynie Pomorza były lepsze od wrocławianek w pierwszym i drugim secie, dodatkowo kontuzji doznała środkowa naszej drużyny, Urszula Kowalczyk. Siatkarki Rafała Błaszczyka najrówniej zagrały w ostatniej partii i walka trwała w niej do ostatniej piłki. Niestety Volejki musiały uznać wyższość rywalek i skupić się już na następnym spotkaniu, które czekało je w środę.

Niestety i za drugim razem to rywalki #VolleyWrocław lepiej rozegrały początkowe dwie partie. Końcówka trzeciej partii przyniosła wiele emocji i zwrotów akcji. Siatkarki Rafała Błaszczyka wyszły nawet na niewielkie prowadzenie, ale LTS Legionovia Legionowo zachowała zimną krew i finalnie zamknęła mecz w trzech setach.

Już wtedy wiadomo było, że niezależnie od wyniku czwartkowego starcia Volejki muszą pożegnać się z marzeniami o awansie do półfinału. Nasze zawodniczki poprawiły swój bilans setów w rywalizacji grupowej, ale w spotkaniu z MKS Dąbrowa Górnicza zespół z Wrocławia ponownie miał pecha – tym razem kontuzja przytrafiła się naszej przyjmującej, Ewie Kobieli. Finalnie w czterech setach lepsze były siatkarki ze Śląska.

Górny rząd, od prawej: Rafał Błaszczyk (I trener), Jarosław Tęsiorowski (asystent trenera, statystyk), Anna Karasińska (Ś), Aleksandra Gołębiowska (P), Zuzanna Szpak (Ś), Julia Stancelewska (Ś), Urszula Kowalczyk (Ś), Julia Pańko (A), Zuzanna Mielczarek (P), Monika Kaliciak (fizjoterapeutka), Krystian Janisz (dyr. org.)
Dolny rząd, od prawej: Karolina Woźniak (L), Ewa Kobiela (P), Joanna Chorąża (P), Barbara Włodarczyk (R), Amelia Wróbel (R), Zuzanna Kamińska (A), Maja Dumańska (L)

Zespół Rafała Błaszczyka zajął ostatnie miejsce w grupie B, ale wciąż mógł zakończyć ten turniej zwycięstwem. W piątek Mistrzynie Dolnego Śląska walczyły uzyskanie 7. lokaty w zawodach i jednocześnie 7. pozycję wśród wszystkich juniorskich ekip siatkarek w kraju. Na spotkanie z WTS Solną Wieliczka nasze zawodniczki wyszły bardzo zmotywowane i dzięki temu triumfowały w tym meczu 3:0.

Myślę, że każda z nas liczyła na możliwość walki w czwórce, jednak rozgrywki nie ułożyły się po naszej myśli. W meczu ze Stężycą oraz z Dąbrową dwie nasze zawodniczki doznały kontuzji. Przed turniejem finałowym rozgrywałyśmy także baraże o 2. Ligę, co dodatkowo wpłynęło na zmęczenie fizyczne jak i psychiczne zespołu. Mimo wszystko uważam, że każda z nas zostawiła na boisku kawał serca. Pokazałyśmy, że jesteśmy prawdziwą drużyną oraz wspierałyśmy się wzajemnie w boiskowych oraz prywatnych sprawach. Sam wyjazd do Dębicy jest dla naszego zespołu wielkim sukcesem, na który pracowałyśmy 3 lata oraz który, jak myślę, był wspaniałym doświadczeniem dla zawodniczek, które skończyły w tym roku młodzieżówkę. Jestem dumna z dziewczyn za to, jak zgraną i nieustępliwą drużynę stworzyłyśmy przez te 3 lata razem – powiedziała kapitan juniorek #VolleyWrocław, Aleksandra Gołębiowska.

– Finał Mistrzostw Polski Juniorek w Dębicy zakończył się dla #VolleyWrocław udanie, bo dobrym meczem. Wracamy z siódmym miejscem. Być może nadzieje i apetyty były nieco większe, ale trzeba wziąć pod uwagę przebieg turnieju. Trafiliśmy na mocną grupę i cieszę się, że moje zawodniczki miały możliwość konfrontacji z wymagającymi zespołami. Zebraliśmy całą masę doświadczeń i dużo pozytywnych myśli, które, miejmy nadzieję, będą w przyszłości owocowały zarówno dla całej drużyny, jak i dla każdej zawodniczki indywidualnie – dodał Rafał Błaszczyk, trener #VolleyWrocław.

Dla juniorskiego zespołu #VolleyWrocław 7. miejsce w Polsce jest najlepszym wynikiem od trzech sezonów. Ostatnim razem w gronie najmocniejszych ekip w kraju Volejki znalazły się w 2018 roku, kiedy do Wrocławia powróciły jako wicemistrzynie Polski.

Wyniki #VolleyWrocław w turnieju finałowym Mistrzostw Polski 2022:

#VolleyWrocław – KS Wieżyca 2011 Stężyca 0:3 (13:25, 20:25, 23:25)
LTS Legionovia Legionowo – #VolleyWrocław 3:0 (25:17, 25:13, 25:23)
#VolleyWrocław – MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (19:25, 25:20, 13:25, 19:25)

#VolleyWrocław – WTS Solna Wieliczka 3:0 (25:22, 25:17, 25:23)