fbpx

Jubileuszowa koszulka Śląska w czarnym kolorze. Dlaczego?

Dziś do przedsprzedaży (otwarta sprzedaż rusza w sobotę) trafiła unikatowa, jubileuszowa koszulka Śląska Wrocław, w której Wojskowi 13 listopada podejmą na Tarczyński Arena Legię Warszawa. Kolorystyka trykotu jest inna niż dotychczas była stosowana.

Oczywiście, barwy Śląska Wrocław, które zna każdy kibic Wojskowych to zielony, biały i czerwony i w większości przypadków i klubów w Polsce, właśnie w takich tonach powstawałaby jubileuszowa koszulka. Dlaczego zatem WKS sięgnął po inne zestawienie kolorystyczne? Zajrzymy do historii i cofnijmy się do jesieni 2011 – wówczas już wtedy Śląsk Wrocław w wyjazdowym meczu z GKS-em Bełchatów wybiegł na murawę w czarnych koszulkach, a w zielono-białych strojach zagrali gospodarze, którzy pokonali Wojskowych 3:0.

Choć z pewnością zdania kibiców na temat koloru jubileuszowego trykotu są podzielone, to jednak tylko spoglądając na herb Wrocławia (litera W czy czarny orzeł piastowski), Dolnego Śląska (czarny orzeł Piastów Śląskich), czy nawet samego klubu, można z łatwością znaleźć uzasadnienie w dobrze czarnej kolorystyki. Pamiętajmy także, że trzeci strój jest zawsze koszulką okazjonalną i nie zawsze sztampowo musi trzymać się przyjętych wcześniej barw i zasad.

– Założenie było takie, aby projekt trzeciego kompletu był odważny i nie powielał wcześniejszych schematów. Jubileuszowa koszulka jest monochromatyczna i ze względu na brak wyraźnych kontrastów bardzo dobrze komponuje się z casualowym stylem. Warto pamiętać, że te koszulki mają unikatowe numery – jest ich tylko 750, zatem w najbliższej przyszłości będą miały naprawdę bardzo dużą wartość kolekcjonerską – mówi Tomasz Szozda, dyrektor ds. komunikacji i promocji Śląska Wrocław.

Bez wątpienia najważniejszą częścią tej koszulki jest monochromatyczny emblemat w kształcie tarczy, aplikowany metodą 3D.  Znak ma wpisany w siebie obecnie używany herb klubu, duży napis “75 lat” oraz daty 1947 i 2022, a aby jeszcze mocniej zaznaczyć 75-letnią historię klubu, z przodu koszulki widoczny jest również duży, tłoczony numer „75”.

Warto także pamiętać, że choćby trzecie stroje Liverpoolu, Bayernu czy Manchesteru United także nie do końca nawiązują do znanych wszystkim barw tych klubów. A z polskiego podwórka, nie trzeba szukać daleko, bowiem na Barbórkę zawodnicy Górnika Zabrze wybiegli na boisko w zielonych trykotach, które także w żaden sposób nie kojarzą się z klubem, ale odbiegają od schematu i dzięki temu kibic wie, że koszulka została wyprodukowana wyłącznie na daną okazję – tak, jak w przypadku jubileuszowych strojów Śląska Wrocław, w których piłkarze Wojskowych zagrają tylko raz, 13 listopada, z Legią Warszawa.