fbpx

Finał Ligi Konferencji we Wrocławiu?

Polski Związek Piłki Nożnej wraz Ministerstwem Sportu i Turystyki planuje zorganizować w Polsce kolejny finał europejskich pucharów. Tym razem chodzi o najważniejszy pojedynek w Lidze Konferencji w roku 2024 lub 2025. Finał tych rozgrywek miałby się odbyć na Tarczyński Arena Wrocław!

Dotychczas w naszym kraju dwukrotnie gościliśmy finały europejskich rozgrywek. Zarówno Gdańsk (2021), jak i Warszawa (2015) gościły zawodników, którzy wznosili trofeum za zwycięstwo w Lidze Europy.

Teraz możemy być świadkami kolejnego finału w Polsce. Jak się okazuje, PZPN wraz z pomocą Ministerstwa Sportu i Turystyki chce zorganizować w 2024 lub 2025 roku finał Ligi Konferencji, a mecz miałby się odbyć na mogącym pomieścić 40 tysięcy widzów Tarczyński Arena Wrocław.

– Poprzedni mecz finałowy odbył się na stadionie narodowym w Tiranie z udziałem drużyn AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Zgodnie z przyjętymi przez PZPN założeniami organizacja Meczu planowana jest we Wrocławiu na stadionie Tarczyński Arena Wrocław w dniu 29 maja 2024 r. albo w dniu 28 maja 2025 r. Wydarzenie o europejskim zasięgu byłoby dla Polski, jak również dla Miasta Gospodarza unikalną szansą promocji potencjału turystycznego i kulturowego na arenie międzynarodowej, a także kolejnym krokiem w rozwoju najpopularniejszych dyscyplin sportu jaką jest piłka nożna – czytamy w projekcie uchwały Rady Ministrów.

Decyzja o przyznaniu organizacji meczu zostanie podjęta i ogłoszona przez Komitet Wykonawczy UEFA w maju 2023 r., a w sytuacji przyznania Polsce prawa do organizacji Meczu Finałowego Ligi Konferencji Europy UEFA w 2024 albo w 2025 r. przez UEFA, organizacja turnieju będzie sfinansowana ze środków własnych Polskiego Związku Piłki Nożnej i UEFA.

Obiekt, po doświadczeniach z Turnieju Finałowego EURO 2012, jest przystosowany do organizacji meczów piłki nożnej na skalę europejską i światową, ale również Operator Stadionu wykazuje pożądane doświadczenie. Przy organizacji Meczu Finałowego będą włączone obiekty jak: Port Lotniczy we Wrocławiu, hotele we Wrocławiu, boiska treningowe oraz punkty komunikacji zbiorowej – dworce autobusowe, kolejowe i transportu publicznego zarządzane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.