fbpx

Baseball się rozwija – Katowice idą śladami Wrocławia i budują stadion baseballowy

Miasto Katowice w ciągu dwóch lat wybuduje stadion baseballowy. W ramach inwestycji powstanie boisko umożliwiające grę w baseball i softball z kompletem czterech boksów, ze sztucznym nawodnieniem, zaplecze treningowe składające się z tuneli do odbijania, bullpenów oraz mobilnego backstopu.

W ramach infrastruktury towarzyszącej powstaną ciągi komunikacyjne, oświetlenie parkowe, dwukondygnacyjny budynek szatniowo-sanitarny cały, kompleksowy system monitoringu, teren jest teren będzie całkowicie ogrodzony z dedykowanym parkingiem. Stadion będzie częściową
większego kompleksu w ramach którego wejdzie również stadion lekkoatletyczny, z płytą piłkarską, boiska do siatkówki plażowej, streetworkout z siłownią zewnętrzną oraz boisko multifunkcje. W zeszłym miesiącu nastąpiło otwarcie ofert, zgłosiło się ośmiu chętnych i wszystkie oferty zawierają kwotę niższą od przewidywanej przez miasto, czyli 42,5 mln złotych. 

To, po Wrocławiu kolejna duża inwestycja baseballowa w dużym polskim mieście, co potwierdza rozwój i zainteresowanie tą jedną z najbardziej popularnej dyscypliny na świecie.

Baseball we Wrocławiu

Baseball we Wrocławiu to dyscyplina z tradycjami. Pierwsza drużyna w stolicy Dolnego Śląska powstała w 1989 roku. W 1990 roku powstało pierwsze boisko baseballowe do małej Ligii. Na terenie całego Wrocławia funkcjonuje obecnie wiele sekcji baseballowych w różnym wieku a zawodniczki i zawodnicy z powodzeniem uczestniczą w rozgrywkach w skali województwa, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Jak widać, baseball trafił we Wrocławiu na bardzo podatny grunt. Znakomicie odnalazł się w mieście pośród innych sportów amerykańskich, bo przecież mamy też popularne i wiodące w swoich dyscyplinach drużyny futbolu amerykańskiego oraz lacrosse. Nie tak dawno gościliśmy także The World Games 2017 – Światowe Igrzyska Sportowe. Mnie to bardzo cieszy, że baseball może się we Wrocławiu rozwijać i integrować lokalne społeczności. Żyjemy w mieście spotkań, gdzie znajdzie się miejsce także dla grupy kilkudziesięciu entuzjastów, którzy docelowo poruszą swoją pasją całe rzesze kibiców i zawodników. Trzymam również kciuki za katowicki projekt i podkreślam, że baseball nie jest sportem niszowym, lecz elitarnym. Niby to samo znaczy, ale o niebo lepiej brzmi, prawda? – zauważa Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W połowie maja do treningów wróciły drużyny seniorskie oraz wszystkie sekcje młodzieżowe. Baseball to dyscyplina, gdzie kontakt między zawodnikami jest w dużym stopniu ograniczony. Dlatego nie mieliśmy problemu, żeby przeprowadzić sprawnie treningi mimo wprowadzonych obostrzeń. Sytuacja jest o tyle komfortowa, że po wielu latach doczekaliśmy się infrastruktury baseballowej, która pozwala na prawdziwe szkolenie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Dostosowujemy się do wytycznych na obiektach i cieszymy, że w końcu wróciliśmy na boiska – powiedział Łukasz Tur, prezes Barons Wrocław

Największe sukcesy pierwszej wrocławskiej drużyny to zdobycie Pucharu Polski, wicemistrzostwo Polskiej Ekstraligi Baseballu, oraz występy w Europejskich Pucharach.

W 2018 zostało otwarte historyczne pierwsze we Wrocławiu, dedykowane i pełnowymiarowa płyta boiska do baseballu. Od tego czasu obiekt siłą wolontariuszy i lokalnych społeczności sukcesywnie
jest kończony.

Dzięki konsultacjom społecznym w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego udaje się nam w etapach sukcesywnie budować nasz obiekt na Zakrzowie. W tym roku udało się zrealizować pierwszy etap budowy oświetlenia. Oczekujemy obecnie na ogłoszenie przetargu na dokończenie budowy małego boiska. Nasz priorytet i kolejne kroki to dokończenie oświetlenia, które ma spełniać wymogi Polskiego Związku Baseballu i Softballu oraz budowa trybuny. Cieszymy się, że Rawa Katowice będzie miała również piękny obiekt z całym zapleczem. Podczas projektu obiektu w Katowicach przekazywaliśmy swoje doświadczenia i propozycje rozwiązań z budowy swoich rozwiązań – powiedział Marek Kozioł lider projektów WBO z Barons Wrocław.

W wielu krajach europejskich, gdzie Pandemia koronowirusa jest już w odwrocie zostały ogłoszone terminy startu rozgrywek. Czeska liga baseballu startuje już 21 maja. W Polsce sytuacje jak wiadomo nie jest jeszcze dobra, ale liczymy, że będzie się ona poprawiać i ruszy Polska Eksraliga.