fbpx

2 tygodnie izolacji i powrót piłkarzy Śląska do treningu

Dwa tygodnie izolacji, codzienne raportowanie stanu zdrowia, testy na obecność wirusa, powrót do zajęć w grupach, treningi całą drużyną i wreszcie mecze, ale bez udziału publiczności – tak w największym skrócie wygląda plan klubów PKO Ekstraklasy na powrót do gry.

Poszczególne założenia realizują obecnie zawodnicy, trenerzy i osoby pracujące przy drużynie Śląska Wrocław. Sytuacja epidemiologiczna w kraju i zagrożenie zakażenia koronawirusem sprawiły, że od 9 marca nie odbył się żaden mecz PKO Ekstraklasy.

Obecnie krok po kroku rozpoczyna się proces powrotu do ligowego grania. Został on podzielony na kilka etapów. Pierwszy z nich to dwutygodniowa izolacja grupy wyznaczonej przez każdy z klubów (piłkarze, trenerzy, sztab oraz osoby wspierające funkcjonowanie zespołu). Wszyscy objęci izolacją są zobowiązani m.in. do codziennego wypełniania specjalnych raportów, regularnego mierzenia temperatury, maksymalnego ograniczenia wychodzenia z domu, zachowywania bezpiecznego dystansu wobec osób trzecich, częstego mycia i dezynfekowania rąk oraz stosowania się do przepisów i zaleceń obowiązujących na terenie całego kraju (np. noszenia maseczek ochronnych).

Przed powrotem do treningów planowane są również testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

– Dwutygodniowa izolacja oraz szczegółowe sprawdzanie stanu zdrowia ma umożliwić powrót do treningów, a następnie do rozgrywania meczów ligowych. W Śląsku Wrocław stawiamy zdrowie na pierwszym miejscu, dlatego drużyna oraz wyznaczone osoby skrupulatnie stosują się do wszelkich zaleceń. Chcemy bezpiecznie przygotować się do powrotu do gry – mówi Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy Śląska.

Na razie zawodnicy WKS-u trenują więc indywidualnie, w domach lub przydomowych ogródkach.

– Przyjęliśmy takie ramy podczas treningu indywidualnego, że piłkarze nie powinni wrócić niegotowi do zajęć. Podczas kwarantanny dwa tygodnie pracowali, potem mieli dwa tygodnie wolnego – co jest normalne podczas dłuższej przerwy w rozgrywkach, ale nie oznacza lenistwa i braku jakiegokolwiek ruchu – a nastepnie wrócili do treningu indywidualnego – tłumaczy Michał Polczyk, trener przygotowania motorycznego drużyny WKS-u.

– Obecnie zawodnicy znajdują się w okresie przejściowym. Można to porównać do pracy, którą wykonują przed startem przygotowań między sezonami lub rundami. Jeszcze nie ćwiczymy razem w klubie, ale już mają określone zadania. Chcemy przeprowadzić to podobnie jak latem, przed wyjazdem do Rogli. Oczywiście nic nie zastąpi obozu przygotowawczego, ale będziemy robić co się da, by pracować na tym samym poziomie i jak najlepiej przygotować się do powrotu meczów – dodaje trener Polczyk.

Celem izolacji i wszystkich środków ochronnych jest uniknięcie zarażenia COVID-19 oraz możliwość powrotu do treningów. Najpierw planowane są zajęcia w maksymalnie kilkuosobowych grupach, a po upływie około tygodnia – całą drużyną. Rozgrywki ligowe mają zostać wznowione nie wcześniej niż 30 maja br.

źródło: slaskwroclaw.pl